Latest News

Girls Finish 2nd at Walsh Jesuit, Boys 13th

The girls finished 2nd overall at the Walsh Jesuit John Hasenstab Warrior Relays on Saturday.  The team had a lot of great performances and won all 5 field event relays.  Leading the way in winning were: Shot Put (Mackenzie Corrin, Megan Fry, Lauren Alexander), Discus (Corrin, Fry, Addison Disman), Long Jump (Morgan Fisher, Alexis Gozdan, Meghan Carpenter), High Jump (Balie Destefano, Fisher, Paige Archinal), Pole Vault (Peyton Clarke, Kayla McAdams, Jordan, Kovalchin), and the 4×800 team (Elaine Bast, Madelyn Bartolone, Laura Genetin, Andrea Hufstetler).

Others who scored for the girls: Annalise Presutti, Taylor Anthony, Taylor Define, Camryn Putman, Hanna Runyon, Hannah Groff, Katie Williams, and Emily Rodriguez.

The boys finished 13th overall at Walsh Jesuit.  Scoring for the boys were: Eliott Kamerer, Joey Fedor, Devin Halter, Jacob Cronk, John Backus, Everett Ewing, Nick Forchione, Dominick Bowman, Josh Lupi, Jojo Lapanja, Brandon Williams, Dillon Geir, Dominic Bartolone, Jason Williams, Robby Kirchner, Adam Luster, Sir Elliott, Noah Princehorn, Max Baker, Jamil Mills, Jack Nelligan, and Devonte Armstrong.

The teams will host GlenOak on Tuesday.

Girls Results
Boys Results

Girls Beat Jackson 92-45, Boys Lose 112-25

The girls track team won at home last night against Jackson 92-45.  The team had individual wins from Peyton Clarke (pole vault & 800m), Mackenzie Corrin (shot put & discus), Taylor Anthony (100m dash & 200m), Morgan Fisher (long jump), Annalise Presutti (100m hurdles), Madelyn Bartolone (1600m), Elaine Bast (400m), and Alexis Gozdan (300m hurdles).  The team also won the 4×800 (Laura Genetin, Bast, Hannah Groff, Andrea Hufstetler), 4×100 (Fisher, Clarke, Paige Archinal, Anthony), and the 4×400 (Bast, Groff, Genetin, Gozdan)

Others who scored for the girls: Kayla McAdams, Megan Fry, and Bailey Destafano

The boys lost to Jackson 112-25.  Max Baker won both the pole vault and the long jump.  The 4×200 team of Dominick Bowman, Josh Lupi, Brandon Williams, and Sha’vea Lightner also won. Others who scored for the boys were: Joey Fedor, John Backus, and Eliott Kamerer.

The teams will race this weekend at the Walsh Jesuit John Hasenstab Warrior Relays.

Girls Beat Hoover 81-56, Boys Lose 76-61

The girls track team was back in action finally after numerous cancellations and traveled to Hoover Tuesday night.  The team won 81-56. The team had individual wins from Mackenzie Corrin (shot & disc), Morgan Fisher (high jump & long jump), Peyton Clarke (pole vault), Annalise Presutti (100m hurdles), Andrea Hufstetler (1600m), Alexis Gozdan (300m hurdles), and Laura Genetin (800m).  The team also had relay wins from the 4×800 (Genetin, Madelyn Bartolone, Hannah Groff, Reilly Kreger), 4×100 (Fisher, Clarke, Paige Archinal, Taylor Anthony), and 4×400 (Elaine Bast, Groff, Gozdan, Genetin).

Other scorers for the girls: Juli Kikpatrick, Kayla McAdams, Jordan Kovalchin, and Taylor Define

The boys lost a hard fought meet 76-61 that came down to the last 2 events on the track.  They had individual wins from Max Baker (pole vault & long jump), Luke Laubacher (110m hurdles), and Josh Lupi (400m & 200m).  The boys also won the 4×200 (Dominick Bowman, Lupi, Brandon Williams, Sha’vea Lightner) and 4×100 relays (Bowman, Williams, Baker, Lightner).

Other scorers for the boys: Jack Nelligan, Adam Luster, Jojo Lapanja, Pryce Brown, Eliott Kamerer, Devin Halter, and John Backus

The teams will be back in action Thursday at home vs Jackson.

 

Boys Finish 3rd at Salem Invitational

The boys track team finished 3rd out of 12 teams at the Salem F.E. Cope Invitational.  The team scored in almost every event throughout the night finishing behind only host Salem and Coventry.  Devin Halter and Eliott Kamerer finished 1st and 2nd overall in the 3200 meter run in times of 10:15.61 and 10:20.77.  Max Baker finished 2nd in the long jump with a jump of 19 feet 8.5 inches. Others who scored for the Panthers were: Pryce Brown, Luke Laubacher, Frank Sciury, Josh Lupi, John Backus, James Wayman, Dominick Bowman, Jojo Lapanja, Brandon Williams, Joey Fedor, Jason Williams, Darren Vanest, and Jacob Peters.

Full Results

Girls 4×100 Team Finishes 8th at State with New School Record Time

The girls 4×100 relay team of Morgan Fisher, Peyton Clarke, Taylor Anthony, and Laila Strickland finished 8th overall at the State Meet to earn All-Ohio status.  The team’s time of 48.13 is a new school record beating the old mark of 48.40 set back in 2008 by Sarah Keister, Alisha George, Melissa Forney, and Kaylan Lemon.

Watch a video of the race below: